Povodeň před 15 lety
8. 7. 2012
Člověk se již odpradávna snaží ovlivňovat přírodu kolem sebe a upravuje si ji dle svých představ. Započal s tím již v době první revoluce, kterou byla revoluce neolitická, kdy se z člověka sběrače stává člověk zemědělec. Za těch deset tisíc let člověk změnil přírodu a krajinu tak, že ji již nikdo a nikdy nedokáže navrátit původní tvář. Občas nám ale příroda v zastoupení nezkrocených a nespoutatelných živlů ukazuje, kdo je na Zemi pánem…
Před 15 lety, v první polovině měsíce července, se odehrála tragická událost, která neměla v dějinách, nejen města, obdoby. Přišel několikadenní déšť, který změnil horské bystřiny a říčky v mohutné toky, které s sebou braly vše, co jim přišlo do cesty. Stromy, mosty, silnice, koleje, chaty, domy, továrny, garáže a lidské životy. I lidské životy si voda vzala. Jen v České republice jich bylo 49 a v sousedním Polsku dalších 55. Odhadnuté škody na majetku byly v České republice 63 mld. korun a v sousedním Polsku 3,5 mld. eur. Povodně ve Vrbně pod Pradědem gradovali 7. července 1997 a způsobily sesuv svahu za koupalištěm, který byl tvořen navážkou z Dřevokombinátu, čímž došlo k rozlití vody z koryta řeky Opavy.
Proto se rozhodl Střelecký klub Vrbno pod Pradědem, upozornit občany a návštěvníky města, že již od této tragédie uplynulo 15 let a chtěli přitom připomenout starším, jaké to tenkrát bylo a ukázat mladým, jaké škody dokáže voda napáchat a proto vytvořili i film o povodních k uctění památky obětí a jako poděkování všem občanům pomáhajícím při odstraňování následků povodní, jako poděkování hasičským sborům, příslušníkům ozbrojených sil – Armády ČR, Policie ČR a všem známým i neznámým dárcům.
Člověk odedávna mění krajinný ráz, ale neuvědomuje si, že jeho činnost může mít nedozírné následky. Rostoucí urbanizace a exogenní působení na krajinu, úpravy vodních toků spočívajících v jejich narovnávání odstraňováním meandrů, vysušovaní polí, budování drenáží a vybetonování koryt, odstranění remízků a redukce zeleně má za následek změny atmosférických podmínek a tak si z našeho mírného pásu děláme mongolskou step. (Mj. Opavsko je nejsušší oblastí republiky, za což může pěstování hemikryptofytů.) Pak stačí, když na vysušenou půdu přijde přívalový déšť, voda se nevsákne a po povrchu odtéká = lokální povodeň.
„Člověče, člověče. Příroda je paní mocná a nesnaž se s ní měřit svých sil, neb vyhráti nemůžeš. Ona je věčnou, zatímco ty jsi pouhým návštěvníkem, a tak se zde i chovej.“
Čtěte zde.
Správce
Pro ty z vás, kteří chtějí vzpomínat.
Náhledy fotografií ze složky Z vernisáže